Hallsberg Indoor, dag 1 (2026-01-17)
Kategori: Tävling
Karta/område: Alléskolan
Arrangör: Alleskolans IF
Distans: 0,8 km (Medelsvår)
K1-K4
Prolog. Det måste nog vara en prolog på indoor, annars kan en komma ikapp eller bli ikappkommen redan vid startpunkten. Det var bara K2 som krävde våningsbyte och då närmsta trappa.

K5
Jag kan inte svära på hur jag gjorde, kanske finns det bara en lösning? Så här ser det ut från skrivbordet. Fortsätt söderut till trappa A ner till plan 1, snirkla sig fram till trapp O och upp till plan2, runt genom aulan och upp till det enkelriktade och snika ner i trappa C. Jag tror jag fortsatte på samma plan runt till trappa T och upp till plan 2, fin lång löpsträcka till trappa F, ner till plan 1 och stämpling. En kunde också tagit trappa V direkt efter C, springa runt till P och därifrån nå trappa T. Om jag gjort det hade jag kanske haft lite bra idéer i huvudet till K10.

K6-K9
K6 låg nära, K7 nära nyligen använda trappa T, både K8 och K9 kunde sedan nås utan trappspring. Här låg jag på otroliga plats 13, loppet och antagligen min indoorkarriär peakade precis då.

K10
När jag kollar i winsplits lyckades jag förvånansvärt bra med K5, fjortonde split. Det blev värre med den här. Sämst av alla med minuters marginal. Den var inte heller såå svår men jag såg inte lösningen. En kunde till exempel sprungit tillbaka till trappa C men tagit trappa V upp till plan 2, springa förbi K11 och ner till plan 1 via trappa P. Därifrån når en trappa M och upp till plan 2 för stämpling.

K11-K14
Tillbaka samma väg till K11, K12 inom räckhåll, trapporna V och C, ner och upp och löpa vidare till K13. Notera att beskrivningen inte får med hur lång tid den tog att få till vägval och löpning, inklusive stående, sittande och lutandes kartläsning. Tillbaka samma väg men ner i trappa Z för K14.

K15
Trappa Z, upp till plan 2, bort till trappa S och ner till plan 1, snirkla tillbaka till trappa A och upp till plan 2, stämpla.

K16-K18
Trappa A ner till plan 1, därifrån var både K16 och K17 nåbara. Utevägen genom tövädret, K18 nåbar utan trappa.

K19
Bara sista kontrollen kvar, det känns ju som banläggarna släppt greppet om oss nu. Tog trapporna H och L upp och ville ner i trappa B. Jag gjorde feltänkt med trappa L, från den når jag ju inte trappa B, trappan går ju upp till plan 3 och där var ju passagen framåt stängd till trappa B. Där hamnar jag ju bara i en loop som inte leder nånstans. Funderade flera långa gånger, satt ibland ner och försökte klura. Försökte läsa sträckan baklänges men fann ingen lösning. Som jag gjort någon gång tidigare under loppet drog jag bara iväg bort, långsträcka mot trappa T, fram och tillbaka, kanske ner i någon trapp och blev stående och försökte finna en väg. En stund satt jag vid K18 för att finna någon potentiell att hänga sista biten men ingen verkade veta vart de skulle. Jag fick nog, 1.40+ på klockan, det är inte värt det.

Jag klev över en snitsel, blängde surt på 100 och stämplade mål direkt.

Det visade sig att det fanns en snikväg i det enkelriktade på plan 3 som jag inte sett. Därifrån kom en till trappa B och kunde studsat ner och fått K19.

Jag kände mig så förnedrad efteråt att indoor bara ges en chans till. Om jag inte vinner med minst 15 minuter imorgon avslutas kapitlet indoor för min del. Det här är inte för mig.
Visa kommentarer (0)
 
Hallsberg Indoor, dag 1 (2026-01-17)